הלכה למעשה

חקלאות עירונית

הינה תפיסת עולם שמבקשת לגדל את המזון שאנו צורכים בעיר בצורה מקיימת. בזמנים בהם רב אוכלוסיית העולם מתגוררת בערים והמגמה רק הולכת וגדלה, גידול מזון קרוב לבית, מבסס את העיר כמקום יצרני ופעיל העושה שימוש במשאבים זמינים וקרובים. גידול מזון בעיר מצמצם את טביעת הרגל האקולוגית של שינוע המזון מהכפר אל העיר.

חקלאות עירונית מתבססת כמערכת פוליקולטורית המחקה את הטבע ובכך ניתן לגדל מזון נקי מריסוסים, חומרי הדברה ודשנים, לאגור מים, להעלות את פוריות הקרקע ולשמור על המגוון הביולוגי באזור. את הטרקטור והמיכון הכבד, מחליף החקלאי שמפתח רגישות לגידולים. השטחים הפתוחים נשארים מוגנים והבאת החקלאות קרוב לבית, מאפשרת לאדם להכיר את תהליך ייצור המזון שעל צלחתו.

חקלאות עירונית

החווה העירונית

פרויקט הדגל של העמותה, ממוקמת בשכונה ג' בבאר שבע ומתפקדת כחווה החקלאית העירונית הראשונה בארץ. החווה הוקמה בשנת 2013 במטרה לספק תוצרת טרייה, מקומית ואורגנית לתושבי העיר תוך פיתוח הסביבה והקהילה. החווה מתוכננת ומנוהלת בטכניקות מגוונות של גידול מזון בשיטות טבעיות, החל מחקלאות פרמקלצ'ר, חקלאות ביו דינמית ודרך חקלאות מסורתית.

על ידי חיקוי הדפוסים ומערכות הגומלין שמתקיימות במערכות טבעיות, החווה מצליחה לתפקד כמיני מערכת אקולוגית העומדת בפני עצמה. דישון האדמה והדברת מזיקים למשל, נעשים ע"י בעלי חיים וצמחים מסוימים שזימנו לחווה. כך אנו חוסכים בעמל בעלויות ובחסרונות של דישון וריסוס כימי ופשוט נהנים  משירותים "טבעיים" שמספק לנו הטבע, בעוד שאנו מעודדים את המגוון הביולוגי של צמחים ובעלי חיים בעיר.

החווה בהיותו חלקה נפלאה של טבע עירוני מתעצבת גם כמרחב חינוכי, לימודי וחוויתי לסיורים הכשרות, סדנאות פעילות קהילתית ומוקד למכירת התוצרת האורגנית שלנו כמו גם של עסקים ומשקים נוספים.

חווה עירונית

יער מאכל

מודל נוסף של חקלאות עירונית הוא יער מאכל. יער מאכל הוא למעשה יער שכמעט כל מרכיביו אכילים ומספקים תועלת לאדם – מעצי פרי ועד שיחי תבלין ומרפא. מצד אחד דומה מאוד לרעיון הבוסתן בו ניתן עוד להבחין בכפרים ויישובים מסוימים, אך בלהבדיל מבוסתן הוא מתוכנן ומוקם באופן כזה שמאפשר לו בעתיד לצאת לעצמאות מלאה ולחסוך לנו את הצורך בתחזוקה שוטפת הן מבחינת אגירת מים, דישון טבעי והדברה ביולוגית. המרחב מייצר מקום מפגש ובית לציפורים, פרפרים, דבורים וכמובן מרחב ציבורי לתושבים.

מרכז חקלאות ירוחם

גינה קהילתית

יחד עם מרכז הקליטה והקהילה האתיופית הקמנו את פרויקט הדגל הראשון של העמותה. במסגרת הפעילות בגינה, כל משפחה קיבלה ערוגה והזדמנות לגדל גידולים אתיופיים מיוחדים כמו גומא, טף, סוגים שונים של פלפלים ותירס, שלעיתים גם לא היה ניתן למצוא בשווקים בארץ. הפעילות הקהילתית בגינה אפשרה לעולים שמגיעים מרקע ותרבות של עבודת אדמה, להסתגל בצורה נעימה יותר לשינוי שכרוך בתהליך ה"עלייה" ויצרה מקום מפגש נעים ומזמין לכל התושבים ילדים ומבוגרים. הגינה היא הוכחה לכך שסביבה וקהילה שזורות זו בזו והשקעה באחת מפתחת אף את השנייה. 

גינה קהילתית

מרכז חקלאות יישובי ירוחם

בירוחם אנו עובדים בשיתוף פעולה עם קבוצת מרקם – קבוצת תושבים יהודים מירוחם ותושבים בדואים מרחמה – כפר לא מוכר שעוטף את ירוחם, המבקשים לעודד שכנות טובה בין אנשים שונים אך דומים. זהו פרוייקט חדשני של סביבה וקהילה ההופך את הפרדיגמה על ראשה. בעוד שבארצנו נושא האדמות הוא סלע מחלוקת, כאן עבודת אדמה ופעילות חקלאות קהילתית משותפת מחברת ומייצרת שיח חדש בין האוכלוסיות השונות. המשתתפים בפרויקט מקבלים חלקה לגידול מזון, הדרכה מקצועית וליווי קהילתי בכוונה להפוך את מרכז החקלאות למרחב יצרני, חינוכי וקהילתי המזמין אליו את אלו המבקשים חיבור ושלום בין אדם ואדמה.

יער מאכל

מסיק זיתים קהילתי

בבאר שבע נטועים יותר מ-1000 עצי זית במרחב הציבורי. בכדי ליהנות ממשאב מקומי ונגיש, הניתן לנו ללא תמורה, אנו יוצאים יחד עם הקהילה המקומית לחגיגה של מסיק זיתים עירוני במרחב הציבורי של באר שבע. אחרי הגשמים הראשונים, יחד עם תושבי השכונה אנו מלקטים את הזיתים שלאחר מכן נשלחים למסיקה בבית בד בעיר. את שמן הזית המופלא שהכנו 'כמעט' בכוחות עצמנו, אנו מחלקים במתנה למשתתפי המסיק ומציעים למכירה בחווה.

מסיק זיתים

הרשמו לניוזלטר שלנו והשארו מעודכנים!

להרשמה