מי אנחנו?

חזון

עמותת שבועת האדמה הוקמה ב2007 במטרה לפתח ולקדם מודלים לחקלאות עירונית יחד עם פעילות קהילתית מקיימת. אנו מאמינים כי העיר יכולה וצריכה להתעצב כמרחב יצרני, אשר מספקת את צורכיי תושביה על ידי חזון ומעשים הנגזרים מתוך תפיסת עולם מקיימת. תפיסת עולם השואפת לייצר מערכות טבעיות, חברתיות וכלכליות עצמאיות ומתחדשות, המטיבות גם איתנו וגם עם הדורות הבאים.

אנו פועלים ברחבי באר שבע ובערים וישובים נוספים בדרום הארץ בדגש על גידול מזון בעיר בשיטות טבעיות. כאלו המטיבות ומשקמות את כלל המערכת האקולוגית – צמחייה, עצים, בעלי חיים ואנשים.

חוות עירוניות, יערות מאכל וגינות קהילתיות – כולם חלק ממערך המאפשר לתושבי העיר נגישות לתוצרת חקלאית טרייה, אורגנית ומקומית. מרחבים טבעיים בהם מתאפשרים מפגשים קהילתיים, הבונים תרבות פנאי אלטרנטיבית ופלטפורמה למכירת תוצרת מקומית לעידוד וחיזוק הכלכלה המקומית. המרחבים החקלאיים בלב העיר משמשים כמרחבים ציבוריים פתוחים וירוקים ומוכיחים שניתן להוציא לפועל תכנון עירוני מקיים.

החזון שלנו

הצוות שלנו

"אם אתה רוצה ללכת מהר,לך לבד. אם אתה רוצה להגיע רחוק לך ביחד".. פתגם אפריקני

צוות שבועת האדמה בונה מערכות אקולוגיות מקומיות הנותנות מקום לאדם ,לאדמה ולטבע לחיות יחד באיזון.
אנחנו צוות קטן ואיכותי המגיע עם אהבה גדולה לעשייה המקומית, אמונה בא.נשים ובאמא האדמה.
פשטות וצניעות הם אלו המלווים אותנו בדרך. אנחנו בתהליך למידה מתמיד, הנותן מקום לרוצים ללמוד איתנו, לצמוח ולהצמיח ירקות וקהילה.
בנוסף לאנשי הצוות הקבועים יש לנו מאות מתנדבים ומתנדבות לאורך כל השנה, מכל שכבות האוכלוסייה, צעירים ומבוגרים הנותנים יד בעבודת האדמה, בתפעול פרויקטים, עבודות משרד ועוד.

הצוות של שבועת האדמה

ועד מנהל

הועד המנהל של שבועת האדמה דומה ליער מאכל: מגוון, פרודוקטיבי עם אורך רוח לשנים ארוכות.
יש חברי ועד שהם כמו עצי חלוץ ,הם אלו שגדלו במהירה ונתנו את הצל, התמיכה והמצע לצמיחה של פרויקטים חדשים. יש את החברים שהם כמו עצי הקיימא, צמחו לאט ושורשיהם נטועים עמוק, עוד מימיה הראשנים של העמותה. יחד הם מאפשרים "ליער" לצמוח ולפרוח כדי שכולנו נוכל ליהנות ולהיתרם מהפירות המתוקים של העשייה.
הועד המנהל כולל אנשי מקצוע מתחומי האדריכלות, הנדסה סביבתית, חקלאות אקולוגית, אגרונומיה, עבודה קהילתית, פיתוח משאבים, חינוך ותכנון ערים.

ועד מנהל

השותפים

מערכת אקולוגית משגשגת היא זו המכילה מגוון רחב של מינים המקיימים יחסי גומלין בניהם ואלו המבטיחים את התפתחותה ויציבותה לאורך זמן. בדומה למערכת האקולוגית, השותפים שלנו לדרך הם רבים ומגוונים;משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, קרנות, תורמים פרטיים, ארגונים ומוסדות בארץ ובעולם. בלעדיהם המערכת  מתערערת. אנחנו מודים על יחסי הגומלין, על שיתוף הפעולה ומאחלים להמשך צמיחה ושגשוג.

השותפים שלנו

כתבות נבחרות

שבועת האדמה – הפיכת שטח מוזנח לירוק וגידול מזון ליד הבית

חקלאות ברת השגה: עמותה לקידום חקלאות עירונית לקחה תחת חסותה שטח מוזנח ומזוהם בשכונה ג' בבאר שבע והפכה אותו לשדה גידול לירקות אורגניים. התוצרת מוצעת למכירה עבור תושבי העיר במחירי עלות זולים במיוחד

למעבר לכתבה >

חקלאות עירונית – העיר כיצרנית מזון לתושביה

חקלאות עירונית היא שם כולל לגידול מזון בעיר. שיטות הגידול בעיר מגוונות, ומודלי הפעולה רחבים וכוללים חוות עירוניות, יערות מאכל, גינות קהילתיות, גינות לתושב וגינון אנכי. רעיונות יצירתיים אחרים נוספים כל העת.

למעבר לכתבה >

החווה עירונית מלמעלה

לינק לסרטון >

חדר החדשות דרום : חוות גידול שכונתית

פירות מהבוסתן- פעליל שבועת האדמה הקימו חווה חקלאית בלב שכונת מגורים

לינק לסרטון >

קידום מדיניות

אורח החיים המודרני ניתק את תושבי הערים מהטבע וסביבתו.
חקלאות עירונית היא דרך המאפשרת לתושבי העיר להתחבר מחדש לעבודת האדמה, לערכים של פשטות ופליאה. חקלאות עירונית מאפשרת להכניס את הטבע לרחובות העיר, לשפר את הנגישות למזון בריא ומזין וליצור תחושת גאווה אישית וקהילתית.
בעוד שברחבי העולם, ערים מובילות תוכניות אסטרטגיות נרחבות כחלק מפיתוח מקיים, בישראל התחום עדיין בחיתוליו. חסרות הגדרות ברורות ומדיניות סדורה לקידום הנושא בקרב מקבלי החלטות במשרדי ממשלה ורשויות מקומיות.
שבועת האדמה פועלת לקידום מדיניות מול רשויות מקומיות, משרדי ממשלה וגופים נוספים. העבודה כוללת ניירות עמדה, מיפויי שטחים, המלצות לפעולה, הנחיות לתוכנית אב ופתיחת חסמים במטרה להרחיב את היקף ההשפעה ולהטמיע מערכות חקלאיות מקיימות בערים וסביבתן.

קידום מדיניות

הרשמו לניוזלטר שלנו והשארו מעודכנים!

להרשמה